Thermador 30-inch Induction Range with HomeConnect PRI30LBHC
ThermadorSKU: PRI30LBHC
Price:
Installation Products
Features
LIBERTY® COOKTOP
LIBERTY® COOKTOP
HOME CONNECT®
HOME CONNECT®
Additional Features
TRUE CONVECTION OVEN WITH THIRD ELEMENT
Specifications
General
Series Name
Professional
Fuel Type
Electric - Induction
Installation Type
Freestanding
Color
Stainless Steel
Cooktop
Burners/Elements
4
Burners/Elements Output
• Power of Back Left Heating Element 2,200 W / 3,600 W (In Boost)
• Power of Front Left Heating Element 2,200 W / 3,600 W (In Boost)
• Power of Back Right Heating Element 2,200 W / 3,600 W (In Boost)
• Power of Front Right Heating Element 2,200 W / 3,600 W (In Boost)
• Power of Left Area + 1A FlexPlus™ Left Heating Element 3,300 W / 3,600 W (In Boost)
• Power of Right Area + 3A FlexPlus™ Right Heating Element 3,300 W / 3,600 W (In Boost)
Burner/Element Size
• Dimension of Back Left Heating Element 8 1/2" x 7 1/2"
• Dimension of Front Left Heating Element 8 1/2" x 7 1/2"
• Dimension of Back Right Heating Element 8 1/2" x 7 1/2"
• Dimension of Front Right Heating Element 8 1/2" x 7 1/2"
• Dimension of FlexPlus™ Left Heating Element 3 1/2" x 11 1/4"
• Dimension of FlexPlus™ Right Heating Element 3 1/2" x 11 1/4"
Elements
Smoothtop
Oven
Capacity (cu. ft.)
4.4 cu. ft.
Number of Ovens
Single
Programs
• Bake
• Convection Bake
• True Convection
• Convection Roast
• Roast
• Convection Broil
• Broil
• Meat Probe
Features
Technologies
• Home Connect® (Wi-Fi Enabled)
• True Convection Technology
Convection
Yes
Oven Light
Yes
Self-Cleaning
Wi-Fi
Additional Information
• Telescopic Rack: 1
• Interior Lights: 2
• Bake Power: 2,000 W
• Broil Power: 4,000 W
• Convection Power: 2,750 W
Electrical Information
Information
• Circuit Breaker 50 A
• Volts 240 / 208 V, 60Hz
• 4 Wire
• Plug Type 208 / 240V 4-Prong
Certifications and Approvals
Sabbath/Star-K
Dimensions
Class Width
30"
Width
29.94 inch(es) / 76.04 cm
Height
35.75 inch(es) / 90.81 cm
Depth (Without Handles)
24.75 inch(es) / 62.87 cm
Weight
368 lb(s) / 166.92 kg
Additional Dimensions
• Cavity Interior Dimensions (HxWxD): 16 1/4" x 25" x 18 5/8"
• Cavity Usable Dimensions (HxWxD): 12" x 22 3/8" x 16 5/8"
• Required Cutout Size (HxWxD): 35 3/4" – 36 3/4" x 30" x 24"