Bosch 36-inch Wall Mount Range Hood HCP36E52UC
BoschSKU: HCP36E52UC
This Bosch 300 Series 36" pyramid canopy chimney ventilation hood features 3-speed power level options, LCD touch display controls and... This Bosch 300 Series 36" pyramid canopy chimney ventilation hood features 3-speed power level options, LCD touch display controls and dishwasher safe mesh filters. View more
Warranty Products
Features
DISHWASHER SAFE
Dishwasher safe filters with stainless steel covers
TOUCH CONTROLS WITH LCD DISPLAY
Four speed touch controls with lcd display
Specifications
General
Series Name
300 series
Blower Included
Yes
Airflow
300 CFM
Style
Chimney
Color
Stainless Steel
Manufacturer Color
Stainless Steel
Installation
Wall Mount
Features
Dishwasher-Proof Filters
Yes
Ducting Information
8-inch Round Duct At Discharge
Speeds
3-Stage
Additional Information
• LCD Touch Display Provide Controls That Are Easy To Use And Read
• Aluminum Mesh Filters Makes Cleaning And Maintenance Easy
• Sones: 5.36 HS / 1.56 WS
• 2x 13W LED Bulbs
Electrical Information
Information
• 120 Volts
• 60 Hertz
Certifications and Approvals
Energy Star Certified
Accessories
Included
Damper
Optional
• Chimney Extension For 9-11.5 ft. Ceilings: HCPEXT5UC
• Filter Kit: HCIFILTUC
Dimensions
Class Width
36"
Width
36 inch(es) / 91.44 cm
Height
24.61 inch(es) / 62.5 cm
Depth
19.68 inch(es) / 50 cm
Weight
53 lb(s) / 24.04 kg
Additional Dimensions
• Height Of The Chimney: 19 9/16" - 33 7/8" / 23 1/4" - 42 9/16"
• Required Distance Above Cooktop/Range Cooking Surface 24" Electric / 27" Gas