Fisher & Paykel 36-inch Freestanding Dual-Fuel Range with AeroTech™ Technology OR36SDG6X1
Fisher & PaykelSKU: OR36SDG6X1
Price:
Warranty Products
Installation Products
Features
AEROTECH™ TECHNOLOGY
AEROTECH™ TECHNOLOGY
BAKE
BAKE
EASY TO CLEAN - DUAL FUEL / GAS RANGES
QUALITY AND DURABILITY
QUALITY AND DURABILITY
MULTI-SHELF COOKING
MULTI-SHELF COOKING
BURNER POWER & CONTROL
BURNER POWER & CONTROL
EVEN HEAT
EVEN HEAT
Specifications
General
Series Name
Contemporary
Fuel Type
Dual Fuel - Natural Gas
Installation Type
Freestanding
Color
Stainless Steel
Manufacturer Color
Stainless Steel
Cooktop
Burners/Elements
5
Burners/Elements Output
• Dual Wok Burner Inner / Outer (LPG): 1000 - 18000 BTU
• Dual Wok Burner Inner / Outer (Natural Gas): 1000 - 18000 BTU
• Max Burner Power: 18000 BTU
• Semi-rapid Burner (LPG) X2: 1500 - 8000 BTU
• Semi-rapid Burner (Natural Gas) X2: 1500 - 8000 BTU
• Total Cooktop Power: 62000 BTU
• Triple Ring Wok Burner (LPG) X2: 6100 - 14000 BTU
• Triple Ring Wok Burner (Natural Gas) X2: 6100 - 14000 BTU
Burners
Sealed
Oven
Capacity (cu. ft.)
4.9 cu.ft.
Number of Ovens
Single
Programs
• Aero™ Bake
• Aero™ Broil
• Aero™ Pastry with Pizza mode
• Maxi Broil
• Rapid proof
• Roast
• Self-clean function
• True Aero™
Features
Technologies
• Aero™ Bake
• Aero™ Broil
• Aero™ Pastry with Pizza Mode
• True Aero™
• True Convection Technology
Convection
Yes
Digital Temperature Display
Yes
Downdraft Ventilation
No
Oven Light
Self-Cleaning
Wi-Fi
No
Additional Information
• Advanced Cooling System
• Anti-Tilt Bracket
• Auto Re-ignition System
• Balanced Oven Door
• Catalytic Venting System
• Cooltouch Door
• Full Extension Telescopic Sliding Shelve
• Automatic Rapid Pre-heat
• Combined Warming/storage Drawer
• Concealed Element
• Electronic Capacitive Touch Controls
• Full Extension Telescopic Sliding Shelves 2 Sets (Part 578744)
• 4 X 25w Halogen (2 Side and 2 Top)
• Pyrolytic-proof Shelf Runners
• Soft Open/close Door
• Twin Cavity Fans
Electrical Information
Information
• 208 V / 240 V
• 60 Hz
• 30 A
Dimensions
Class Width
36"
Width
35.87 inch(es) / 91.12 cm
Height
35.75 inch(es) / 90.81 cm
Depth (Without Handles)
25.25 inch(es) / 64.14 cm