JennAir 24-inch, 13 cu. ft. Built-In All Refrigerator JBRFL24IGX
JennAirSKU: JBRFL24IGX
Price:
Warranty Products
Installation Products
Features
OBSIDIAN INTERIOR
OBSIDIAN INTERIOR
Additional Features
TRINITY COOLING
SERENITY ACOUSTIC
NOIR™
ECLIPTIC LIGHTING
CUTS BY JENN-AIR
OVER 250 CONFIGURATIONS
SEAMLESS TOUCHES
The industry-first Obsidian hinge and concealed details melt into their volcanic surroundings.
STEALTH HINGE
DOWN-LOW AIRFLOW
SOLID GLASS AND METAL
MAX COOL
A selectable feature that keeps the internal temperature(s) cool during times of excessive usage.
PRESERVER NOMAD
SHAPESHIFTER DRAWERS (REFRIGERATOR)
DISCREET WATER
Drips. Engineered. Out. A dual valve does away with the "last drop splash."
EVERYDROP® FILTER
MAGNET-TO-MAGNET SEAL
SMART INTEGRATION
CULINARY INTELLIGENCE
EMOTIVE CONTROLS
SABBATH MODE
ROTTER SYSTEM WITH BADASS BRACKET
UNITED FRONT JOINT KIT
Specifications
General
Refrigerator Type
All Refrigerator
Installation Type
Built-In
Counter-Depth
No
Door Hinge
Left
Color
Custom Color
Manufacturer Color
Panel ready
Capacity
Total
13.0 cu. ft.
Refrigerator
13.0 cu. ft.
Refrigerator Features
Technologies
• Trinity Cooling
• Preserver Nomad
• Ecliptic Lighting
• Daring Obsidian Interior
• EveryDrop® filter
• Serenity Acoustics
Electronic Sensors
Yes
Interior Light
Yes
Wi-Fi
Crisper Drawers
Gallon Door
Additional Information
• Panel Ready unit: Requires a custom panel and a handle
• 3 Adjustable full-width glass shelves
• 4 Adjustable gallon door bins
• 3 Full-width temperature-controlled drawers
• Max Cool option
• Down-Low airflow
• Shapeshifter drawers with Smooth Close
• Smart Integration with Amazon Alexa or the Google Assistant
• Toe-kick adjustment
• Metal framing
Ice and Water
Ice System
None
Water System
Interior
Filtration
Filtration Indicator
Electrical Information
Information
60 Hz
Certifications and Approvals
Energy Star Certified
ADA Compliant
Sabbath Mode
Dimensions
Class Width
23" to 28.9"
Class Height
70" and More
Width
23.75 inch(es) / 60.33 cm
Height (With Hinge)
79.87 inch(es) / 202.88 cm
Overall Depth
24.5 inch(es) / 62.23 cm
Depth (Without Handles)
24.5 inch(es) / 62.23 cm
Depth (With Handles)
27.13 inch(es) / 68.9 cm
Weight
439.2 lb(s) / 199.22 kg
Additional Dimensions
• Cutout height: 84"
• Cutout width: 24"
• Cutout depth: 25"
• Height to top of cabinet: 84"
• Depth with door open 90 degrees: 50-7/16"
• Depth excluding door: 23-11/16"
Shipping Dimensions
Width
27.5 inch(es) / 69.85 cm
Height
87 inch(es) / 220.98 cm
Depth
32 inch(es) / 81.28 cm