Thermador 24-inch, 4.3 cu.ft. Built-in Drawer Refrigerator/Freezer T24UC925DS
ThermadorSKU: T24UC925DS
Price:
Installation Products
Features
LED LIGHTING
Brighter, whiter, LED lighting illuminates stored items providing visibility to all contents.
LED LIGHTING
SOFTCLOSE® DRAWERS
Softclose® drawers and produce bins for easy and controlled storage
SOFTCLOSE® DRAWERS
Specifications
General
Series Name
905 Series
Refrigerator Type
Drawers
Installation Type
Built-In
Counter-Depth
No
Door Hinge
Drawer
Color
Stainless Steel
Manufacturer Color
Stainless Steel
Capacity
Total
4.3 cu. ft.
Refrigerator Features
Technologies
Door Alarm
Yes
Frost Free
Yes
Interior Light
Additional Information
• Customizable Aluminum Dividers / Shelving
• Removable Drawer Mats
• Full Extension Drawers
• Quick Chill
• Touch Electronic Controls
• Refrigerator: 33°F to 47°F
• Quick Chill Refrigerator 33°F (0.5°C) for approximately 24 hours
Freezer Features
Additional Freezer Information
• Freezer: -8°F to 6°F
• Quick Chill: Freezer -5°F (-21°C) for approximately 24 hours
Ice and Water
Ice System
Interior
Water System
None
Electrical Information
Information
• 115 V
• 60 Hz
• 15 A
Certifications and Approvals
Energy Star Certified
Dimensions
Class Width
23" to 28.9"
Class Height
30" - 35"
Width
23.87 inch(es) / 60.64 cm
Height (With Hinge)
34.12 inch(es) / 86.67 cm
Depth (Without Handles)
23.62 inch(es) / 60.0 cm
Weight
156.99 lb(s) / 71.21 kg
Additional Dimensions
Required cutout size (HxWxD): 34 1/2" x 24" x 24"
Shipping Dimensions
Width
25.99 inch(es) / 66.01 cm
Height
36.99 inch(es) / 93.95 cm
Depth
29.99 inch(es) / 76.17 cm